Startechcom 2 Port Dvi Vga Dual Monitor Kvm Switch Usb with Audio & Usb 20 Hub

Login to View Prices
StarTech.com 2 Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch USB with Audio & USB 2.0 Hub – Share a keyboard and mouse as well as 1 VGA and 1 DVI displays/monitors between 2 multimedia computers – Dual Monitor KVM – dual monitor kvm switch – usb kvm switch – 2 port kvm switch – dvi vga kvm
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number Of USB Ports | 6 |
| Number Of VGA Ports | 3 |
| Number Of DVI Ports | 3 |
| Number Of Computers Supported | 2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2.2" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 3.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch with Audio & USB Hub |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV231DDVDUA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV231DDVDUA 2-port Dual Monitor KVM Switch (DVI+VGA) offers a complete multimedia switching solution, letting users control two Dual Display computers using a single USB mouse and keyboard peripheral set.</p> <p>With support for high-resolution video interfaces, this dual view KVM switch provides one VGA (analog) and one DVI-I port per computer connection, as well as audio switching capability between connected computers.</p> <p>Delivering versatility for virtually any application, the DVI/VGA KVM switch features an integrated 2-port USB hub that allows connected USB 2.0 peripherals to be shared between connected computers, eliminating the need to purchase duplicate peripherals.</p> <p>Suitable for any workspace, the dual monitor KVM switch offers a compact desktop KVM design and features a rugged metal chassis that helps ensure durable performance.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1013917812.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port DVI VGA Dual Monitor KVM Switch with Audio &, USB Hub</li> <li>4 x Foot Pads</li> <li>1 x Universal power adapter (NA/EU/UK/AU)</li> <li>1 x Instruction manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Information | <ul><li>High-resolution DVI and VGA ports support almost any dual display scenario, even with one DVI + VGA PC, and one dual DVI PC, an adapter can be used with this KVM to support your configuration.</li><li>Integrated USB 2.0 hub and Mic/Audio switching allows the user to have full multimedia control of two computers and share USB peripherals eliminating the expense of duplicate devices.</li><li>Absolutely no software or drivers required providing a completely OS independent KVM solution.</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.72 lb |








