Startechcom 2 Port Dual Displayport Usb Kvm Switch with Audio
Login to View Prices
StarTech.com 2 Port Dual DisplayPort USB KVM Switch with Audio – Control 2 high-resolution dual DisplayPort computers with a single console – usb kvm switch – displayport kvm switch – displayport KVM -desktop kvm switch
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2400 |
| Graphic Mode | WQUXGA |
| USB | Yes |
| Number Of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number Of DisplayPorts | 6 |
| Number Of Computers Supported | 2 |
| Number Of Local Users Support | 1 |
| Daisy Chain Supported | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 2.3" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 3.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | SV231DPDDUA |
| Product Name | 2-port Dual Display DisplayPort KVM |
| Power Consumption | 18 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV231DPDDUA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV231DPDDUA 2-Port USB Dual DisplayPort KVM Switch with Audio and USB 2.0 Hub combines next generation digital display standards with seamless KVM control, allowing you to switch between 2 dual head or twin DisplayPort systems. Also ideal for systems with a single DisplayPort output, and a second video source such as DVI or HDMI, using a low cost accessory adapter.</p> <p>Delivering multi-computer control for high-res multimedia applications, the dual view KVM supports resolutions of 2560×1600 (@60 Hz) with DisplayPort HD audio, as well as 2-channel analog stereo audio and microphone input.</p> <p>Suitable for high quality static imaging, such as medical applications (MRI, X-ray, etc.), a maximum resolution of 3840×2400 is supported at reduced refresh rates.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1016633518.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2-port Dual Display DisplayPort KVM</li> <li>1 x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/AU)</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 1.62 lb |













