Startechcom 1m Fiber Optic Cable – Multimode Duplex 50125 – Ofnp Plenum – Lcst – Om2 – Lc to St Fiber Patch Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable – Multimode Duplex 50/125 – OFNP Plenum – LC/ST – OM2 – LC to ST Fiber Patch Cable – Provide a high-performance link between fiber network devices, for applications requiring plenum rated cables – Duplex Fiber Cable – LC to ST Fiber Patch Cable – Multimode Fiber Patch Cord – 1m 50 Micron Multimode Plenum OFNP Fiber Optic Cable – OM2
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | LC Network – Male |
| Connector Type On Second End | ST Network – Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Product Color | Orange |
| Connector On First End Details | 2 x LC Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x ST Network – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Molded |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1m OFNP Plenum Multimode 50/125 Duplex Fiber Patch Cable LC – ST |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | Plenum |
| Manufacturer Part Number | 50FIBPLCST1 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>LC to ST Plenum Multimode Fiber Patch Cable provides a high-performance link between fiber network devices for applications requiring plenum-rated cables. It features 50/125 micron fiber for high-speed, high-bandwidth data transmissions over Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks with support for duplex multimode applications. Maximum data-transfer rate is 10Gbps. The OFNP Plenum rating is ideal for installation in air plenums, ducts, walls, conduit and ceilings where CMP fire rating is required. Each Duplex 50/125 (OM2) Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and reliability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
Startechcom 1m Fiber Optic Cable – Multimode Duplex 50125 – Ofnp Plenum – Lcst – Om2 – Lc to St Fiber Patch Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable – Multimode Duplex 50/125 – OFNP Plenum – LC/ST – OM2 – LC to ST Fiber Patch Cable – Provide a high-performance link between fiber network devices, for applications requiring plenum rated cables – Duplex Fiber Cable – LC to ST Fiber Patch Cable – Multimode Fiber Patch Cord – 1m 50 Micron Multimode Plenum OFNP Fiber Optic Cable – OM2
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | LC Network – Male |
| Connector Type On Second End | ST Network – Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Product Color | Orange |
| Connector On First End Details | 2 x LC Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x ST Network – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Molded |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1m OFNP Plenum Multimode 50/125 Duplex Fiber Patch Cable LC – ST |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | Plenum |
| Manufacturer Part Number | 50FIBPLCST1 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>LC to ST Plenum Multimode Fiber Patch Cable provides a high-performance link between fiber network devices for applications requiring plenum-rated cables. It features 50/125 micron fiber for high-speed, high-bandwidth data transmissions over Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks with support for duplex multimode applications. Maximum data-transfer rate is 10Gbps. The OFNP Plenum rating is ideal for installation in air plenums, ducts, walls, conduit and ceilings where CMP fire rating is required. Each Duplex 50/125 (OM2) Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and reliability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
Startechcom 1m Fiber Optic Cable – Multimode Duplex 50125 – Ofnp Plenum – Lcst – Om2 – Lc to St Fiber Patch Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable – Multimode Duplex 50/125 – OFNP Plenum – LC/ST – OM2 – LC to ST Fiber Patch Cable – Provide a high-performance link between fiber network devices, for applications requiring plenum rated cables – Duplex Fiber Cable – LC to ST Fiber Patch Cable – Multimode Fiber Patch Cord – 1m 50 Micron Multimode Plenum OFNP Fiber Optic Cable – OM2
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | LC Network – Male |
| Connector Type On Second End | ST Network – Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Product Color | Orange |
| Connector On First End Details | 2 x LC Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x ST Network – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Molded |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1m OFNP Plenum Multimode 50/125 Duplex Fiber Patch Cable LC – ST |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | Plenum |
| Manufacturer Part Number | 50FIBPLCST1 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>LC to ST Plenum Multimode Fiber Patch Cable provides a high-performance link between fiber network devices for applications requiring plenum-rated cables. It features 50/125 micron fiber for high-speed, high-bandwidth data transmissions over Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks with support for duplex multimode applications. Maximum data-transfer rate is 10Gbps. The OFNP Plenum rating is ideal for installation in air plenums, ducts, walls, conduit and ceilings where CMP fire rating is required. Each Duplex 50/125 (OM2) Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and reliability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
Startechcom 1m Fiber Optic Cable – Multimode Duplex 50125 – Ofnp Plenum – Lcst – Om2 – Lc to St Fiber Patch Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable – Multimode Duplex 50/125 – OFNP Plenum – LC/ST – OM2 – LC to ST Fiber Patch Cable – Provide a high-performance link between fiber network devices, for applications requiring plenum rated cables – Duplex Fiber Cable – LC to ST Fiber Patch Cable – Multimode Fiber Patch Cord – 1m 50 Micron Multimode Plenum OFNP Fiber Optic Cable – OM2
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector Type On First End | LC Network – Male |
| Connector Type On Second End | ST Network – Male |
| Core/Cladding Diameter | 50/125 µ, m |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Product Color | Orange |
| Connector On First End Details | 2 x LC Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x ST Network – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Molded |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1m OFNP Plenum Multimode 50/125 Duplex Fiber Patch Cable LC – ST |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | Plenum |
| Manufacturer Part Number | 50FIBPLCST1 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>LC to ST Plenum Multimode Fiber Patch Cable provides a high-performance link between fiber network devices for applications requiring plenum-rated cables. It features 50/125 micron fiber for high-speed, high-bandwidth data transmissions over Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks with support for duplex multimode applications. Maximum data-transfer rate is 10Gbps. The OFNP Plenum rating is ideal for installation in air plenums, ducts, walls, conduit and ceilings where CMP fire rating is required. Each Duplex 50/125 (OM2) Cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and reliability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |







