Startechcom 1m (3ft) Mini Displayport to Displayport 12 Cable 4k X 2k Mdp to Displayport Adapter Cable Mini Dp to Dp Cable for Monitor
Login to View Prices
StarTech.com 1m (3ft) Mini DisplayPort to DisplayPort 1.2 Cable, 4K x 2K mDP to DisplayPort Adapter Cable, Mini DP to DP Cable for Monitor – 1m/3.3ft Mini-DP to DisplayPort v1.2 cable; 4Kx2K(3840×2400 60Hz)/21.6 Gbps bandwidth/HBR2/8Ch Audio/MST – Durable PVC strain relief; Latching connectors – For office/boardroom with laptop/workstation and monitor/projector; Samsung/Sony/Dell
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | A/V Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type On First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector Type On Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Supported Resolution | 3840 x 2400 |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | White |
| Connector On First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 20-pin Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | EMI Protection |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mini DisplayPort to DisplayPort Cable Audio/Video Cable |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | HDTV |
| Jacket Type | CMG |
| Manufacturer Part Number | MDP2DPMM1MW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The MDP2DPMM1MW 1m White Mini DisplayPort&trade, to DisplayPort Adapter Cable, features a Mini DP male connector on one end, and a DP male connector on the other, allowing you to connect any Mini DisplayPort-equipped laptop (including the Mac®, family of products) to an HDTV, monitor or projector that uses a standard DisplayPort connection. <p>The mDP to DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support.</p> <p>The MDP2DPMM1MW is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.</p> <p><b>Please Note</b>: Newer laptop and desktop computers (e.g. Apple®, ) come equipped with Thunderbolt&trade, ports only. Our Mini DP to DP Cables can be connected to the Thunderbolt ports, enabling you to connect your DP compatible displays.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022247645.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Cost-effective solution for adding a standard DisplayPort connection to your Laptop or Mac Mini</li><li>Provides a dependable connection between a Mini DisplayPort-enabled device and a DisplayPort monitor</li><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Weight (Approximate) | 0.09 lb |
Startechcom 1m (3ft) Mini Displayport to Displayport 12 Cable 4k X 2k Mdp to Displayport Adapter Cable Mini Dp to Dp Cable for Monitor
Login to View Prices
StarTech.com 1m (3ft) Mini DisplayPort to DisplayPort 1.2 Cable, 4K x 2K mDP to DisplayPort Adapter Cable, Mini DP to DP Cable for Monitor – 1m/3.3ft Mini-DP to DisplayPort v1.2 cable; 4Kx2K(3840×2400 60Hz)/21.6 Gbps bandwidth/HBR2/8Ch Audio/MST – Durable PVC strain relief; Latching connectors – For office/boardroom with laptop/workstation and monitor/projector; Samsung/Sony/Dell
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | A/V Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type On First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector Type On Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Supported Resolution | 3840 x 2400 |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | White |
| Connector On First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 20-pin Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | EMI Protection |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mini DisplayPort to DisplayPort Cable Audio/Video Cable |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | HDTV |
| Jacket Type | CMG |
| Manufacturer Part Number | MDP2DPMM1MW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The MDP2DPMM1MW 1m White Mini DisplayPort&trade, to DisplayPort Adapter Cable, features a Mini DP male connector on one end, and a DP male connector on the other, allowing you to connect any Mini DisplayPort-equipped laptop (including the Mac®, family of products) to an HDTV, monitor or projector that uses a standard DisplayPort connection. <p>The mDP to DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support.</p> <p>The MDP2DPMM1MW is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.</p> <p><b>Please Note</b>: Newer laptop and desktop computers (e.g. Apple®, ) come equipped with Thunderbolt&trade, ports only. Our Mini DP to DP Cables can be connected to the Thunderbolt ports, enabling you to connect your DP compatible displays.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022247645.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Cost-effective solution for adding a standard DisplayPort connection to your Laptop or Mac Mini</li><li>Provides a dependable connection between a Mini DisplayPort-enabled device and a DisplayPort monitor</li><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Weight (Approximate) | 0.09 lb |
Startechcom 1m (3ft) Mini Displayport to Displayport 12 Cable 4k X 2k Mdp to Displayport Adapter Cable Mini Dp to Dp Cable for Monitor
Login to View Prices
StarTech.com 1m (3ft) Mini DisplayPort to DisplayPort 1.2 Cable, 4K x 2K mDP to DisplayPort Adapter Cable, Mini DP to DP Cable for Monitor – 1m/3.3ft Mini-DP to DisplayPort v1.2 cable; 4Kx2K(3840×2400 60Hz)/21.6 Gbps bandwidth/HBR2/8Ch Audio/MST – Durable PVC strain relief; Latching connectors – For office/boardroom with laptop/workstation and monitor/projector; Samsung/Sony/Dell
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | A/V Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | DisplayPort/Mini DisplayPort |
| Connector Type On First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector Type On Second End | Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 32 AWG |
| Supported Resolution | 3840 x 2400 |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | White |
| Connector On First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 20-pin Mini DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | EMI Protection |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mini DisplayPort to DisplayPort Cable Audio/Video Cable |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Device Supported | HDTV |
| Jacket Type | CMG |
| Manufacturer Part Number | MDP2DPMM1MW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The MDP2DPMM1MW 1m White Mini DisplayPort&trade, to DisplayPort Adapter Cable, features a Mini DP male connector on one end, and a DP male connector on the other, allowing you to connect any Mini DisplayPort-equipped laptop (including the Mac®, family of products) to an HDTV, monitor or projector that uses a standard DisplayPort connection. <p>The mDP to DP cable supports high resolutions of up to 4k x 2k (3840 x 2160) @ 60Hz with a maximum HBR2 bandwidth of 21.6 Gbps. The cable also supports Multi-Stream (MST) for daisy chaining multiple monitors and provides optional audio support.</p> <p>The MDP2DPMM1MW is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, for guaranteed reliability and ensures that digitally protected content is displayed properly, with both HDCP and DPCP capability.</p> <p><b>Please Note</b>: Newer laptop and desktop computers (e.g. Apple®, ) come equipped with Thunderbolt&trade, ports only. Our Mini DP to DP Cables can be connected to the Thunderbolt ports, enabling you to connect your DP compatible displays.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022247645.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Cost-effective solution for adding a standard DisplayPort connection to your Laptop or Mac Mini</li><li>Provides a dependable connection between a Mini DisplayPort-enabled device and a DisplayPort monitor</li><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Weight (Approximate) | 0.09 lb |










