Startechcom 16 Port 1u Rackmount Usb Kvm Switch Kit with Osd and Cables

Login to View Prices
StarTech.com 16 Port 1U Rackmount USB KVM Switch Kit with OSD and Cables – A complete 16-port USB KVM kit, including all necessary cables and accessories – usb kvm switch – 16 port kvm switch – vga kvm switch -rack mount kvm
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number Of USB Ports | 2 |
| Number Of VGA Ports | 1 |
| Number Of Computers Supported | 16 |
| Daisy Chain Supported | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 7.5" |
| Rack Height | 1U |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | SV1631DUSBUK |
| Product Name | 16 Port 1U Rack Mount USB KVM Switch Kit w/ OSD & Cables |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV1631DUSBUK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV1631DUSBUK 16 Port 1U Rack Mount USB KVM Switch Kit with OSD and Cables offers a well-appointed KVM switch that includes all of the cables and accessories required to connect to 16 servers or PCs right out of the box, making setup convenient and simple.</p> <p>The USB KVM delivers a dependable computer management tool that allows you to control up to 16 USB-connected computers from a single keyboard, mouse and display, providing maximum control through hotkey command-based switching or front panel push-buttons, with the added configurability and convenience of an On-Screen Display.</p> <p>A suitable addition to server room operations, the 16-port switch can be rackmounted into 1U of cabinet space and can be cascaded with multiple KVM switches to enable control of up to 136 computers from this single switch.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1017898766.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>16 Port 1U Rack Mount USB KVM Switch Kit w/ OSD &, Cables</li> <li>1 x Instruction Manual</li> <li>1 x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/AU)</li> <li>4 x Foot Pads</li> <li>1 x Screw Kit</li> <li>16 x 6ft 2-in-1 USB VGA KVM cables</li> <li>2 x Mounting Brackets</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |








