Startechcom 1080p Vga to Rca and S-Video Converter – Usb Powered – High Resolution Vga Input with Dynamic Scaling (Vga2vid2)
Login to View Prices
StarTech.com 1080p VGA to RCA and S-Video Converter – USB Powered – High Resolution VGA Input with Dynamic Scaling (VGA2VID2) – This VGA to Composite and S-Video AV adapter box is equipped with an NTSC/PAL toggle switch and a scan button for simple configuration – PC to television converter features a video scaler that dynamically converts a 1080p VGA input to CVBS output
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Signal Converter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| S Video | Yes |
| Composite Video | Yes |
| Video Signal Format | PAL |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.8" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 2.4" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Functions | Signal Conversion |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | VGA to S-Video and Composite Adapter |
| Video Formats | S-Video |
| Manufacturer Part Number | VGA2VID2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This VGA to RCA/S-Video converter box provides a simple way to convert and scale a 1080p VGA video input signal to a 480i composite (CVBS) or S-Video output signal. Perfect for use with legacy projectors or TV sets. <br /><br /><b>Hassle-Free Setup and Easy to Use </b><br /><br />Equipped with a NTSC/PAL toggle switch and a scan button for simple configuration and selection of your video output settings, this compact VGA to Composite and S-Video adapter installs quickly and easily, for a true plug-and-play experience. <br /><br /><b>Save on Upgrade Costs </b><br /><br />By using this VGA to AV adapter you can connect a PCs VGA connector to legacy TVs and projectors, ultimately saving the costs of upgrading your equipment. It's ideal for boardroom settings, medical imaging and watching videos on your S-Video or Composite display. <br /><br /><b>Crystal-Clear Picture Quality </b><br /><br />The PC to television converter features an integrated video scaler circuit that dynamically converts VGA video input signals with resolutions up to 1920×1200 @ 60Hz. To ensure compatibility with your display or projector the computer to TV converter outputs high quality 720 x 480 video, the highest supported by SVideo or Composite. VGA2VID2 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1061848386.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Package Contents | <ul> <li>VGA to S-Video and Composite Adapter</li> <li>1 x Mini USB Power Cable</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | VGA |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
Startechcom 1080p Vga to Rca and S-Video Converter – Usb Powered – High Resolution Vga Input with Dynamic Scaling (Vga2vid2)
Login to View Prices
StarTech.com 1080p VGA to RCA and S-Video Converter – USB Powered – High Resolution VGA Input with Dynamic Scaling (VGA2VID2) – This VGA to Composite and S-Video AV adapter box is equipped with an NTSC/PAL toggle switch and a scan button for simple configuration – PC to television converter features a video scaler that dynamically converts a 1080p VGA input to CVBS output
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Signal Converter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| S Video | Yes |
| Composite Video | Yes |
| Video Signal Format | PAL |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.8" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 2.4" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Functions | Signal Conversion |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | VGA to S-Video and Composite Adapter |
| Video Formats | S-Video |
| Manufacturer Part Number | VGA2VID2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This VGA to RCA/S-Video converter box provides a simple way to convert and scale a 1080p VGA video input signal to a 480i composite (CVBS) or S-Video output signal. Perfect for use with legacy projectors or TV sets. <br /><br /><b>Hassle-Free Setup and Easy to Use </b><br /><br />Equipped with a NTSC/PAL toggle switch and a scan button for simple configuration and selection of your video output settings, this compact VGA to Composite and S-Video adapter installs quickly and easily, for a true plug-and-play experience. <br /><br /><b>Save on Upgrade Costs </b><br /><br />By using this VGA to AV adapter you can connect a PCs VGA connector to legacy TVs and projectors, ultimately saving the costs of upgrading your equipment. It's ideal for boardroom settings, medical imaging and watching videos on your S-Video or Composite display. <br /><br /><b>Crystal-Clear Picture Quality </b><br /><br />The PC to television converter features an integrated video scaler circuit that dynamically converts VGA video input signals with resolutions up to 1920×1200 @ 60Hz. To ensure compatibility with your display or projector the computer to TV converter outputs high quality 720 x 480 video, the highest supported by SVideo or Composite. VGA2VID2 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1061848386.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Package Contents | <ul> <li>VGA to S-Video and Composite Adapter</li> <li>1 x Mini USB Power Cable</li> <li>1 x Quick-Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | VGA |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |






