Startechcom 100 Pack Screw Mount Cable Clamps – Wire Fastenerholder – R-Type Screw Down Reusable Nylon Clips – Ul94v-2 Rated – Large
Login to View Prices
StarTech.com 100 Pack Screw Mount Cable Clamps – Wire Fastener/Holder – R-Type Screw Down Reusable Nylon Clips – UL/94V-2 Rated – Large – 100 R-type screw mount cable clamps for 7.9mm/0.31in bundle diameter – Nylon 66 reusable screw down wire clip/fastener/holder w/mounting hole for cable management – Secure Ethernet cord to wall/surface w/single nail UL/94V-2 Flame Rated TAA White
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Tying |
| Cable Manager Type | Cable Clamp |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.30" |
| Width | 0.70" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 0.40" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 100 – Screw Mount Cable Clamps |
| Manufacturer Part Number | CBMSDCC3 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These R type cable clips secure cables to the wall to route and organize them. 100 White cable clips are included, ensuring you'll have plenty on hand.</p> Secure Your Cables with an R- Type Cable Clip <p>These plastic electrical cable clips feature a built-in 0.19 in. (5 mm) mounting hole enabling you to bundle cables while mounting them to a wall. They hold small cables up to 0.31 in. (7.9 mm). They're quick and easy to install or remove, with a single screw hole that secures the cable and mounts it to the wall — perfect for organizing and routing network cables, power cables, or other cables at your home or office.</p> Industrial Strength <p>Made of durable Nylon 66 material, these cable clips are tough and flexible. They're -40 to 85C temperature rated, UL94 V-2 fire rated, UL Approved.</p> Available in Different Sizes <p>To suit different applications, StarTech.com offers a selection of these cable clips in different sizes:</p> <p>Small for 0.19in (5 mm) cable diameter (CBMSDCC1)</p> <p>Medium for 0.25in (6.35 mm) cable diameter (CBMSDCC2)</p> <p>Large for 0.31in (7.9 mm) cable diameter (CBMSDCC3)</p> <p>These cable clips are TAA compliant and backed by a StarTech.com 2-year warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 100 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.01 oz |
Startechcom 100 Pack Screw Mount Cable Clamps – Wire Fastenerholder – R-Type Screw Down Reusable Nylon Clips – Ul94v-2 Rated – Large
Login to View Prices
StarTech.com 100 Pack Screw Mount Cable Clamps – Wire Fastener/Holder – R-Type Screw Down Reusable Nylon Clips – UL/94V-2 Rated – Large – 100 R-type screw mount cable clamps for 7.9mm/0.31in bundle diameter – Nylon 66 reusable screw down wire clip/fastener/holder w/mounting hole for cable management – Secure Ethernet cord to wall/surface w/single nail UL/94V-2 Flame Rated TAA White
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Tying |
| Cable Manager Type | Cable Clamp |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.30" |
| Width | 0.70" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 0.40" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 100 – Screw Mount Cable Clamps |
| Manufacturer Part Number | CBMSDCC3 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These R type cable clips secure cables to the wall to route and organize them. 100 White cable clips are included, ensuring you'll have plenty on hand.</p> Secure Your Cables with an R- Type Cable Clip <p>These plastic electrical cable clips feature a built-in 0.19 in. (5 mm) mounting hole enabling you to bundle cables while mounting them to a wall. They hold small cables up to 0.31 in. (7.9 mm). They're quick and easy to install or remove, with a single screw hole that secures the cable and mounts it to the wall — perfect for organizing and routing network cables, power cables, or other cables at your home or office.</p> Industrial Strength <p>Made of durable Nylon 66 material, these cable clips are tough and flexible. They're -40 to 85C temperature rated, UL94 V-2 fire rated, UL Approved.</p> Available in Different Sizes <p>To suit different applications, StarTech.com offers a selection of these cable clips in different sizes:</p> <p>Small for 0.19in (5 mm) cable diameter (CBMSDCC1)</p> <p>Medium for 0.25in (6.35 mm) cable diameter (CBMSDCC2)</p> <p>Large for 0.31in (7.9 mm) cable diameter (CBMSDCC3)</p> <p>These cable clips are TAA compliant and backed by a StarTech.com 2-year warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 100 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.01 oz |











