Startechcom 1 Port Gigabit Poe Extender – 8023at and 8023af – 100 M (330 Ft) – Power Over Ethernet Extender – Poe Repeater Network Extender
Login to View Prices
StarTech.com 1 Port Gigabit PoE+ Extender – 802.3at and 802.3af – 100 m (330 ft) – Power over Ethernet Extender – PoE Repeater Network Extender – Extend your PoE connection 100m or daisy chain up to four extenders for longer distance – 1 Port Gigabit PoE+ Extender 802.3at & 802.3af – 330ft – Power over Ethernet Extender – Network Extender – Compact and Mountable – 24W – Daisy chain up to 500m
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | PoE Extender |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Maximum Output Power | 24 W |
| Minimum Output Voltage | 52 V DC |
| Maximum Output Voltage | 56 V DC |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2.7" |
| Certifications & Standards | <ul> <li>IEEE 802.3af</li> <li>IEEE 802.3at</li> <li>IEEE 802.3</li> <li>IEEE 802.3u</li> <li>IEEE 802.3ab</li> </ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Ports | 1 x Gigabit Ethernet |
| Output Ports | 1 x Gigabit PoE+ |
| Compatibility | <b>Compatible Products:</b> <ul> <li>Wi-Fi Access Points</li> <li>IP Phones</li> <li>Surveillance Cameras</li> <li>Kiosks</li> </ul> |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Length | 3.7" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1-Port Gigabit PoE+ Extender – 802.3at and 802.3af – 100 m (330 ft) |
| Protection Type | ESD Protection |
| Manufacturer Part Number | POEEXT1GAT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This Gigabit PoE+ extender spans your Power over Ethernet (PoE) device over longer distances, letting you double the 100m limitations of a traditional PoE infrastructure. <p>Now you can connect your Gigabit PoE device up to a maximum of 200m away, so it's easy to install a remote IP camera or access point. Plus the extender can be daisy-chained for more scalability.</p> <p><b>Unrestricted PoE+ range and convenience</b></p> <p>Need more distance? This convenient PoE+ repeater maximizes range and flexibility by extending your PoE connection by an extra 100m (330ft), while providing 24-watt power output to compatible devices.</p> <p>Simply connect the extender to your power sourcing equipment (PSE) and your PoE-powered device (PD) and you're all set. The extender is compliant with the 802.3at/af standard, so it will work with existing PSE, such as a StarTech.com PoE+ switch (IES81000POE).</p> <p><b>Daisy chain for longer distance and flexibility</b></p> <p>Still need more distance? If an extra 100m isn't enough, this full-featured PoE extender offers daisy chain capability.</p> <p>You can easily connect four extenders together, letting you install your PoE+ PD up to 500m (1640ft) away. It's perfect for business, education, and retail environments (output wattage is dependent on the number of daisy-chained extenders used).</p> <p><b>Convenient installation options and durable construction</b></p> <p>Get up and running quickly. This Gigabit PoE+ extender can be positioned right where you need it, with a wall-mountable design that requires no external power adapter.</p> <p>You can enjoy reliable performance with little worry of downtime or failure, the extender features a rugged metal housing with built-in ESD and surge protection.</p> <p>The POEEXT1GAT is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><b>Applications</b></p> <ul> <li>Ideal for Wi-Fi®, access points, IP phones, surveillance cameras, and kiosks where a power connection is not available</li> <li>Enable remote installation of PoE+ devices over longer distance than conventional PoE range capabilities</li> <li>Perfect for SOHO, SMB, system integrators, and IT administrators</li> </ul> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1030993844.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>1-Port Gigabit PoE+ Extender – 802.3at and 802.3af – 100 m (330 ft)</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Color: Black</li> <li>Enclosure Type: Steel</li> <li>Input Voltage: 52 ~ 56 DC</li> <li>Power Consumption: 3.2 W Max</li> <li>Connector Type(s): 2 – RJ-45 Female</li> <li>MTBF: 50, 000 Hours</li> <li>Compatible Networks: 10/100/1000 Mbps</li> <li>Flow Control: Half-duplex back-pressure, IEEE 802.3x pause frame for full-duplex</li> <li>Maximum Cable Length: 328 ft [100 m]</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 6.81 oz |









