Startechcom 1-Port Gigabit Ethernet Network Card – Pci Express Intel I210 Nic – Single Port Pcie Network Adapter Card W Intel Chip
Login to View Prices
StarTech.com 1-Port Gigabit Ethernet Network Card – PCI Express, Intel I210 NIC – Single Port PCIe Network Adapter Card w/ Intel Chip – Add Gigabit Ethernet to a client, server or workstation through a PCI Express slot – Single port PCIe network adapter card with Intel I210-AT chipset – PCI Express Gigabit network card / PCIe Gigabit NIC – Compliant 10/100/1000 RJ-45 Ethernet port
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | I210-AT |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Ports | 1 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.7" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 2.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1-Port Gigabit Ethernet Network Card – PCI Express, Intel I210 NIC |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Data Transfer Rate | 250 MB/s |
| Device Supported | Computer |
| System Requirements | <ul> <li>Windows®, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2008 R2, 2012 R2, 2016, 2019 </li> <li>Linux 2.4.x to 4.11.x LTS versions only </li> </ul> |
| Manufacturer Part Number | ST1000SPEXI |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Boost the performance and capabilities of your server or desktop computer by adding a Gigabit Ethernet port through a PCI Express slot. This GbE (Gigabit Ethernet) network card makes it easy to create a highperformance, cost-effective networking solution.<br /><br /><b>The performance and reliability you demand in network connectivity</b><br /><br />This Gigabit Ethernet network card utilizes the Intel®, I210-AT chipset, designed to deliver the power, performance and enhanced capabilities you need for dependable network connections to your server or computer. Compliant with IEEE 802.3/u/ab standards, the network card provides an effective upgrade or replacement network port with maximum throughput up to 1000Mbps in each direction (2000 Mbps total) – up to ten times faster than 10/100 Ethernet. <br /><br />The I210 chipset provides many advanced features to support load-balancing the flow of network traffic, to enhance throughput and provide greater data reliability. It also supports Audio-Video Bridging (AVB) to enable tightly controlled media stream synchronization, buffering and resource reservation.<br /><br /><b>A versatile and cost-effective solution</b><br /><br />Compatible with a broad range of operating systems, this versatile PCIe Gigabit NIC is ideal for many business applications requiring upgrades to servers or workstations, adding feature-rich Gigabit networking. It's a cost-effective way to upgrade your server or computer from a 10/100 Ethernet port to a Gigabit Ethernet port, or add an Ethernet port to take advantage of advanced features such as VLAN tagging, Jumbo Frames, Wake-On LAN and Auto MDIX.<br /><br /><b>Easy installation</b><br /><br />With a dual-profile design, the PCI Express network card installs easily into a wide range of computer/server chassis, regardless of form factor. The card comes equipped with a full-sized bracket, and includes a low profile/half-height installation bracket that you can use as needed. <br /><br />The ST1000SPEXI is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1031169611.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Linux |
| Package Contents | <ul> <li>1-Port Gigabit Ethernet Network Card – PCI Express, Intel I210 NIC</li> <li>1 x Low Profile Bracket</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | PCI Express x4 |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |









