Startechcom 1 Port 16in Db9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header – Low Profile
Login to View Prices
StarTech.com 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header – Low Profile – Add a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer – db9 bracket – db9 header – serial port bracket – serial port header – low profile db9 header
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Connector Type On First End | DB-9 Serial – Male |
| Connector Type On Second End | IDC – Female |
| Product Color | Gray |
| Connector On First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 10-pin IDC – Female |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header – Low Profile |
| Device Supported | Motherboard |
| Manufacturer Part Number | PLATE9M16LP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer</p><p>The PLATE9M16LP (16 inch/ 0.4 m) Low Profile Serial Plate adds a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer, connecting to an IDC10 header connector on the motherboard.</p><p>Constructed of high quality components, this durable low profile DB9 bracket is backed by StarTech.com's lifetime warranty.</p><p>Please refer to this product's Technical Specifications to ensure compatibility with your motherboard.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022147876.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Cable Length | 1.33 ft |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
Startechcom 1 Port 16in Db9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header – Low Profile
Login to View Prices
StarTech.com 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header – Low Profile – Add a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer – db9 bracket – db9 header – serial port bracket – serial port header – low profile db9 header
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Connector Type On First End | DB-9 Serial – Male |
| Connector Type On Second End | IDC – Female |
| Product Color | Gray |
| Connector On First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 10-pin IDC – Female |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header – Low Profile |
| Device Supported | Motherboard |
| Manufacturer Part Number | PLATE9M16LP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer</p><p>The PLATE9M16LP (16 inch/ 0.4 m) Low Profile Serial Plate adds a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer, connecting to an IDC10 header connector on the motherboard.</p><p>Constructed of high quality components, this durable low profile DB9 bracket is backed by StarTech.com's lifetime warranty.</p><p>Please refer to this product's Technical Specifications to ensure compatibility with your motherboard.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022147876.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Cable Length | 1.33 ft |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |











