StarTech.com Replacement 50mm Ball Bearing CPU Case Fan – LP4 – TX3 Connector – System fan kit – 60 mm
Login to View Prices
This versatile 5cm x 1cm fan is an ideal replacement fan for keeping your computer running cool. The fan can be powered through a TX3 connection, and features a dual ball bearing design that ensures reliable cooling and longer fan lifespan.
- Includes a TX3 to LP4 adapter
- Tachometer pin on the TX3 motherboard connector provides system with fan operating status
- Dual Ball Bearings in the cooling fan provides increased airflow, reliability and longer life
Additional information
| Weight | 0.6700 lbs |
|---|---|
| Product Type | Cooling Fan |
| Maximum Airflow | 64.6 gal/min |
| Maximum Fan Diameter | 1.97" |
| Package Contents | <ul> <li>Replacement 50x10mm TX3 CPU Cooler Fan</li> <li>1 x 3-pin to LP4 Molex Adapter Cable</li> </ul> |
| Connectors | 3-pin TX3 Female,4-pin LP4 Male,4-pin LP4 Female |
| Fan Depth | 2" |
| Fan Life | 5.7 Year |
| Fan Height | 2" |
| Application/Usage | Processor |
| Fan Speed (Max) | 4500 rpm |
| Fan Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Width | 0.40" |
| Product Material | Plastic |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030786362 |
| MPN | FAN5X1TX3 |
| Brand | StarTech.com |












Reviews
There are no reviews yet.