StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapter, 1080p DP to HDMI Video Converter, DP to HDMI Monitor/TV Dongle, Passive, Latching DP Connector
Login to View Prices
The StarTech.com DP2HDMI2 DisplayPort to HDMI Adapter lets you connect an HDMI-enabled display or projector to a DisplayPort out port from a computer (desktop or laptop), eliminating the expense of having to upgrade your display for DisplayPort compatibility.
The adapter supports display resolutions of up to 1920×1200, allowing you to take full advantage of HDMI video capability.
DP2HDMI2 is a passive adapter cable that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.
This adapter allows for audio pass-through if supported by the video source. Please review the video source manual to confirm support.
Backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
- EASY TO USE: With no software or drivers required, the DisplayPort to HDMI video adapter is OS independent; DP male to HDMI female
- LATCHING DISPLAYPORT CONNECTOR: DP to HDMI adapter dongle has latching DP connector to prevent accidental disconnection from the host DP port
- Tested with HDMI cables at extended lengths up to 35ft
- CONNECT TO A PRIMARY OR SECONDARY DISPLAY: Connect an HDMI monitor, projector or TV, or add a second display to your workstation; Portable small form factor design makes it easy to carry between home office and office
- HOST COMPATIBILITY: Tested for compatibility with DP++ source; Passive converter supports DP++ source connector incl workstations, desktops (AMD/Nvidia video cards), laptops, small form factor computers & docking stations
- PERFORMANCE: DisplayPort 1.2 to HDMI adapter connects a DP desktop or laptop to an HDMI display, monitor, projector or TV
- Supports HD 1920×1200 (1080p) video, 7.1ch Audio, HDCP 1.4
- 8in (21cm) attached cable
Additional information
| Weight | 1.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.00 × 0.60 in |
| Connector Type on Second En | HDMI Digital Audio/Video – Female |
| Connector on First End Deta | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video – Male |
| Maximum Resolution Supporte | 1920 x 1200 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Product Type | A/V Adapter |
| Features | Passive,Latching Connector,HDCP 1.4 |
| Length | 10.4" |
| Connector on Second End Det | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video – Female |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030836876 |
| MPN | DP2HDMI2 |
| Brand | StarTech.com |


















Reviews
There are no reviews yet.