Our 8in Cable Ties feature durable yet pliable UL-approved Nylon construction.
Additional information
| Weight | 1.9100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.10 × 0.00 in |
| Product Type | Cable Tying |
| Packaged Quantity | 1000 |
| Minimum Loop Tensile Streng | 39.80 lb |
| Product Material | Nylon 6.6 |
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| TAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Length | 8" |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030783897 |
| MPN | CV200K |
| Brand | StarTech.com |
















Reviews
There are no reviews yet.