StarTech.com 3.5″ to 5.25″ Front Bay Mounting Bracket – Desktop Front Bay Adapter – Black
Login to View Prices
This front bay mounting bracket lets you install a 3.5″ floppy drive, media card readers or other peripherals into a 5.25″ front bay of your desktop computer.
A Versatile Desktop Solution
The 3.5 to 5.25 front bay adapter provides a versatile solution that lets you install a 3.5″ floppy drive, external facing USB hubs, media card readers, and fan controllers into the front bay of your PC computer, with ease.
The adapter bracket features an attractive open-faced black bezel that provides a secure fit.
The TAA compliant BRACKETFDBK is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
~
- THE IT PRO’S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this 3.5 to 5.25in front bay mounting bracket is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual assistance
- BROAD COMPATIBILITY: This 3.5in to 5.25in front bay mounting bracket is compatible with standard floppy disk drives, external-facing USB hubs, media card readers, and fan controllers; NOTE: Not compatible with 3.5in Hard Drives
- CONVENIENT SETUP: This 3.5in to 5.25in mounting bracket includes a mounting screw kit and enables a spare 5.25in front bay to support 3.5in hardware; Ideal for technicians and IT professionals performing system setup and configuration
- FRONT BAY INSTALLATION: Use this 3.5in to 5.25in front bay mounting bracket to install one 3.5IN floppy drive, external-facing USB hubs, media card readers, and fan controllers into a 5.25 inch front bay on your desktop PC; TAA Compliant
Additional information
| Weight | 0.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 1.10 in |
| Device Supported | Hard Disk Drive |
| Product Material | Plastic |
| Product Model | BRACKETFDBK |
| Package Contents | <ul> <li>1 x 3.5in Hard Drive to 5.25in Front Bay Bracket Adapter</li> <li>4 x Mounting Screws</li> </ul> |
| Length | 5.7" |
| Product Type | Mounting Bracket |
| TAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Website Addres | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| UPC | 0065030820790 |
| MPN | BRACKETFDBK |
| Brand | StarTech.com |












Reviews
There are no reviews yet.