Stanley Dual Melt Glue Gun – Standard Duty – Gray, Yellow
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Electric Glue Gun |
| Temperature Settings | Low Temperature |
| Duty Type | Standard Duty |
| Product Color | Yellow |
| Country Of Origin | China |
| Adhesive Type | Glue Stick |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.8" |
| Width | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 0.3" |
| Controls | High/Low Setting |
| Brand Name | Stanley |
| Features | Interchangeable Nozzle |
| Compatibility | <p><b>Stanley Bostitch Glue Sticks:</b></p><ul><li>GS15</li><li>GS20</li><li>GS25</li><li>GS230</li><li>GS260</li><li>GS500</li></ul> |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Name | Dual Melt Glue Gun |
| Product Line | DualMelt |
| Manufacturer Part Number | GR25-2 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dual Melt Glue Gun offers high-temperature and low-temperature gluing with a one-touch switch, fast warm-up and a bond time of 60 seconds. Built-in stand allows easy accessibility and convenience during use, or folds in for compact storage. Trigger-feed mechanism delivers precise control over hot glue. Glue gun uses standard dual-temperature glue for Low or High settings, and hot-melt glue sticks for High setting. It uses Stanley Dual Temperature 4" Glue Sticks (GS20DT) and Stanley Dual Temperature 10" Glue Sticks (GS25DT).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1 lb |










