FPC 40W Dual-temp Glue Gun – 380°F (193.3°C) – Red
Additional information
| Brand | FPC Corporation |
|---|---|
| Product Type | Electric Glue Gun |
| Additional Warranty Informati | <p>90 DAYS</p> |
| Temperature Settings | Low Temperature |
| Maximum Temperature | 380°, F (193.3°, C) |
| Adhesive Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Adhesive Diameter | 0.44" |
| Product Color | Red |
| Country Of Origin | China |
| Adhesive Type | Glue Stick |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | FPC |
| Manufacturer | FPC Corporation |
| Product Name | 40W Dual-temp Glue Gun |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | DT270 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dual-temperature glue gun is ideal for crafts, floral and do-it-yourself projects. A high/low switch lets you customize application according to the materials you're using. High temperature allows better bonding to metals, plastics and ceramic. Use low temperature for bonding delicate material such as lace, foil ribbon, floral form and lightweight fabric. 40-watt glue gun provides a safer way of gluing with operating temperature of 250 degrees and 380 degrees in Fahrenheit. Use 7/16" diameter glue sticks to refill the full-size glue gun.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |








