Stanley-Bostitch Personal Electric Pencil Sharpener

Login to View Prices
Stanley-Bostitch Personal Electric Pencil Sharpener – Desktop – 1 Hole(s) – Helical – 4.3″ Height x 4″ Width – Blue, Silver – 1 Each
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Holes | 1 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.3" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL</li><li>CSA</li></ul> |
| Brand Name | Stanley-Bostitch |
| Features | Auto-stop |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 8.4" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | EPS4-BLUE |
| Product Name | Personal Electric Pencil Sharpener |
| Application/Usage | Pencil |
| Manufacturer Part Number | EPS4BLUE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Created with the home office and office workers in mind, the Personal Electric Pencil Sharpener features a space-saving design that fits perfectly on any desktop or work space and looks great with its modern twist. This sharpener may be small, but it has a powerful motor you can rely on to operate stall-free. High-capacity, easy-clean, transparent shavings tray will eliminate your frequent trips to the waste basket. Keeping your safety in mind, the shavings tray has the added benefit of safely preventing operation when the tray is removed. Expect precision and cleanly sharpened pencils with the automatic HHC Cutter Technology that extends cutter life by four times. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014930034.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |









