Stanley 11-700A FatMax® Blades with Dispenser 100 Pack
Login to View Prices
STANLEY® 11-700A FATMAX® BLADES WITH DISPENSER 100 PACK THE PRECISION GRINDING OF THE CUTTING BEVEL ANGLES AND THE IMPROVED HONING ON CUTTING EDGE ANGLES MAKE THIS BLADE – UP TO +35 SHARPER. SPECIALLY HEAT-TREATED FOR A MORE FLEXIBLE BLADE – UP TO +20 STRONGER. INDUCTION HARDENED EDGE – UP TO +75 LONGER CUTTING LIFE. VERSATILE CUTTING APPLICATIONS – DRYWALL CARPET ROOFING FELT HOUSE WRAP TAR PAPER INSULATION. BASED ON AVERAGE VALUES COMPARED WITH STANLEY® 1992® BLADES. VERSATILE CUTTING CUTS DRYWALL CARPET ROOFING FELT TYVEK® INSULATION AND SIMILAR MATERIALS. MUST BE 18 YEARS OR OLDER TO PURCHASE THIS PRODUCT
Additional information
| Weight | 0.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.30 × 4.30 × 1.10 in |
| Fob Origin | In Stock |
| UNSPSC | 27111517 |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Country of Origin | CN |
| UPC | 076174760590 |
| MPN | 11-700A |
| Brand | Stanley Tools |






Reviews
There are no reviews yet.