Standard Proofing Paper Roll, 9 mil, 24″ x 100 ft, Semi-Matte White
Login to View Prices
The widest color gamut available for accurate color reproductions. Base color, heavy weight, and gloss level designed to match color-critical commercial offset press applications. Delivers outstanding short-term stability. Meets the exacting standards established by the GRACoL Committee.
Additional information
| Weight | 11.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.90 × 6.60 × 6.20 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Machine Compatibility | Wide-Format Laser Printers |
| Special Features | Instant Dry |
| Paper Finish | Semi-Matte |
| Paper Grade (gsm) | 240 gsm |
| Paper/Media Thickness (mil) | 9 mil |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Sheet/Roll Size | 24" x 100 ft |
| Global Product Type | Proofing Papers & Films |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 010343872585 |
| MPN | S045112 |
| Brand | Epson® |













Reviews
There are no reviews yet.