Standard Expanding Wallet with Fiber Gussets, 5.25″ Expansion, 1 Section, Elastic Cord Closure, Legal Size, Red Fiber
Login to View Prices
Red fiber stock has a coated, leather-like finish. Flexible, wraparound elastic cord closure with brass eyelet to prevent cord tear out.
Additional information
| Weight | 0.3260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.38 × 15.00 × 10.38 in |
| Tab Cut | None |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Green Information | Paper contains 30% post-consumer recycled content, 30% total recycled content. |
| Closure Type | Elastic Cord |
| Size | Legal |
| Overall Expansion | 5.25" |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Number of File Pockets | 1 |
| Tab Type | Tabless |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Color Family | Red |
| Width | 15" |
| Special Features | Fiber Gussets |
| Color(s) | Red Fiber |
| Material(s) | Red Fiber |
| Height | 10" |
| UPC | 078787107670 |
| MPN | 1076GL-OX |
| Brand | Pendaflex® |














Reviews
There are no reviews yet.