Stainless Steel Office Snips, 7″ Long, 1.75″ Cut Length, Crane-Style Red Handle
Login to View Prices
Effortlessly cuts through materials such as rugs, tile, rope, canvas, sheet metal, linoleum and wire. The angled snips with serrated, stainless steel blades make the toughest job seem easy. With red handles.
Additional information
| Weight | 0.1560 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.10 × 4.50 × 0.50 in |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Scissors Handle Type | Crane-Style |
| Scissor Tip Type | Rounded |
| Scissors Cut Length | 1.75" |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Overall Length | 7" |
| Handle Color | Red |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Color Family | Red |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577100985 |
| MPN | ACM10098 |
| Brand | Westcott® |












Reviews
There are no reviews yet.