Squids 3775 Can / Bottle Holder & Trap – 3.6″ Width x 2.5″ Height x 7.3″ Length – 1 Each – Black – Stainless Steel, Zinc, Neoprene, Nylon
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Can/Bottle Holder Attachment Point |
| Maximum Weight Capacity | 2 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2.5" |
| Width | 3.6" |
| Brand Name | Squids |
| Compatibility | Tenacious WD40 canisters and more |
| Length | 7.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3775 |
| Product Name | 3775 Can / Bottle Holder & Trap |
| Manufacturer Part Number | 19776 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3775 Can/Bottle Holder Trap makes it easy to carry and secure your water bottle, spray bottle, aerosol can or other canisters of a similar size, preventing dropped objects when working at heights. Zinc-plated D-ring can be used to attach a tool lanyard (not included) to complete your tethering system. Stainless steel, corrosion-resistant belt clip attaches to a tool belt or fall protection harness. Abrasion-resistant, neoprene material stretches to fit a variety of bottles or cans. Heavy-gauge, nylon stitching adds extra reinforcement. Trap is third-party certified to hold up to 2 lb. Adjustable buckle on the large holder fits up to 33.8 oz. (1 liter) water bottles. It meets the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Material Details | <ul><li>Zinc – D-ring</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
Squids 3775 Can / Bottle Holder & Trap – 3.6″ Width x 2.5″ Height x 7.3″ Length – 1 Each – Black – Stainless Steel, Zinc, Neoprene, Nylon
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Can/Bottle Holder Attachment Point |
| Maximum Weight Capacity | 2 lb |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2.5" |
| Width | 3.6" |
| Brand Name | Squids |
| Compatibility | Tenacious WD40 canisters and more |
| Length | 7.3" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3775 |
| Product Name | 3775 Can / Bottle Holder & Trap |
| Manufacturer Part Number | 19775 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3775 Can/Bottle Holder Trap makes it easy to carry and secure your water bottle, spray bottle, aerosol can or other canisters of a similar size, preventing dropped objects when working at heights. Zinc-plated D-ring can be used to attach a tool lanyard (not included) to complete your tethering system. Stainless steel, corrosion-resistant belt clip attaches to a tool belt or fall protection harness. Abrasion-resistant, neoprene material stretches to fit a variety of bottles or cans. Heavy-gauge, nylon stitching adds extra reinforcement. Trap is third-party certified to hold up to 2 lb. Adjustable buckle on the small holder fits up to 16.9 oz. (0.5 liter) water bottles. It meets the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Material Details | <ul><li>Zinc – D-ring</li></ul> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |











