Squids 3760 Standard Clear Phone Pouch and Trap
- Brand: Tenacious Holdings, Inc
- SKU: EGO19762
Login to View Prices
In stock
Squids 3760 Standard Clear Phone Pouch and Trap – For Smartphone – Clear – Water Resistant, Rain Resistant, Snow Resistant, Dirt Resistant, Dust Resistant, Sand Resistant, Drop Resistant – Tarpaulin – 1
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Case |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Tarpaulin |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 10.5" |
| Brand Name | Squids |
| Durability | Drop Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3760 |
| Product Name | 3760 Standard Clear Phone Pouch and Trap |
| Application/Usage | Smartphone |
| Manufacturer Part Number | 19762 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Water-Resistant Phone Pouch Trap lets you carry and use your phone on the job while preventing drops when working at heights. Pouch is made of clear, touch-screen material that provides protection while still allowing access to the front and back cameras on smartphones. Heavy-duty, easy-to-use zipper safely secures your device inside the holder. Use the steel grommet on the bottom to attach a tool lanyard (not included) for a complete tethering system. Sides of the pouch are made of heavy-duty, water-resistant, reinforced tarpaulin to outlast the harshest work conditions. Pouch protects your phone from rain, snow, dirt, dust and sand and is perfect for the beach, boating, fishing, camping and other activities. Trap is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention and is third-party certified to hold up to 1 lb. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz |











