Squids 3704 Wire Tool Attachment – Loop Tool Tail – 2lbs (6-Pack)
Login to View Prices
Squids 3704 Wire Tool Attachment – Loop Tool Tail� – 2lbs (6-Pack) – 4.8″ Width x 0.1″ Height x 6″ Length – 6 Pack – Orange – Stainless Steel, Polyurethane
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tool Tether Attachment |
| Maximum Weight Capacity | 2 lb |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.1" |
| Width | 4.8" |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3704 |
| Product Name | 3704 Wire Tool Attachment – Loop Tool Tail� – 2lbs (6-Pack) |
| Application/Usage | Knife |
| Manufacturer Part Number | 19707 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 3704 Tool Attachments with Loop feature a loop end to securely connect tool lanyards to tools with small captive holes. Attachments meet the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. Loop tail is perfect for tethering tools like utility knives, small levels, speed squares, insulated pliers and other tools with a maximum capacity of 2 lb. Loop the wire tool tail through the captive hole on your tool and loop it back through itself to create a connection point without using tape or shrink. Stainless steel cable wire is corrosion-resistant to withstand weathering. Orange, polyurethane coating covers the wire for added protection and durability. |
| Material Details | <ul><li>Stainless Steel – Cable</li><li>Polyurethane – Wire</li></ul> |
| Packaged Quantity | 6 Pack |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |











