Squids 3388 Wrist ID/Badge Holder, Vertical, Blue, 3.5 x 5.5 Holder, 2.75 x 3.75 Insert
Login to View Prices
1387 in stock
SKU:
EGO19963
Categories: Identification Badges, Office
Squids 3388 Wrist ID/Badge Holder is designed for easy access and prevention of lost IDs and badges. A soft and breathable circular knit polyester material stretches to fit a range of wrist sizes, while a small pocket with zipper closure keeps small items secure. The clear window is made with durable vinyl for protection and long-lasting use. This arm band holder fits most ID badges or access cards measuring 3.75″ x 2.75″.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.0900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 4.30 × 0.50 in |
| Name Badge Label Length | 3.75" |
| Orientation | Vertical |
| For Use With | ID Badge |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Name Badge Holder Width | 3.5" |
| Global Product Type | Arm Band Card Holder Kits |
| Load Orientation | Top |
| Name Badge Holder Material( | Vinyl |
| Name Badge Holder Color(s) | Blue |
| Name Badge Label Width | 2.75" |
| Name Badge Holder Length | 5.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476199632 |
| MPN | 19963 |
| Brand | ergodyne® |
Be the first to review “Squids 3388 Wrist ID/Badge Holder, Vertical, Blue, 3.5 x 5.5 Holder, 2.75 x 3.75 Insert” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.