Squids 3155 Elastic Tool Lanyard with Clamp – 2lbs 09kg
Login to View Prices
Squids 3155 Elastic Tool Lanyard with Clamp – 2lbs / 0.9kg – 6 / Carton – 2 lb Load Capacity – Buckle Attachment – 1.5″ Height x 2″ Width x 48″ Length – Lime – Elastic, Fabric
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Buckle |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Fabric |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.5" |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 2 lb |
| Brand Name | Squids |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3155 |
| Product Name | 3155 Elastic Tool Lanyard with Clamp – 2lbs / 0.9kg |
| Manufacturer Part Number | 19155 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Hard Hat Lanyards with Clamp securely tether hard hats, small hand tools or other gear weighing up to 2 lb. to prevent dropped objects when working at heights. Durable, quick-connect clamp easily anchors gear to shirts or collars. High-stretch elastic reduces force on the worker if an object is dropped. Lanyards connect to the accessory slot or suspension on any hard hat (not included). |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |







