Squids 3129 Tool Lanyard Double-Locking Single Carabiner with Swivel – 40lbs
Login to View Prices
Squids 3129 Tool Lanyard Double-locking Single Carabiner with Swivel – 40lbs – 1 Each – 40 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 1″ Height x 10.3″ Width x 76″ Length – Black – Nylon
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Product Color | Black |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 10.3" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Brand Name | Squids |
| Compatibility | <p>ANSI/ISEA 121-2018</p> |
| Length | 1976-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3129 |
| Product Name | 3129 Tool Lanyard Double-locking Single Carabiner with Swivel – 40lbs |
| Manufacturer Part Number | 19137 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tool Lanyard with Swivel Carabiner and Loop is part of a protection plan to reduce the risk of falling objects and increase workplace safety. Lanyard is designed to attach to the structure instead of the worker for a fixed anchor point. Nonshock-absorbing webbing provides better protection for heavier tools. Single-length construction eliminates weak points. Convenient, treaded loop grips the tool when attached for nonslip control. Double-action locking carabiner with captive eye better predicts load direction for maximum security. Heavy-gauge, nylon stitching adds strength and durability in harsh work environments. Lanyard is third-party certified with a 2:1 safety factor to hold a maximum capacity of 40 lb. It meets ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1 lb |











