Squids 3100f(X) Tool Lanyard Single Carabiner – 10lbs
Login to View Prices
Squids 3100F(x) Tool Lanyard Single Carabiner – 10lbs – 6 / Carton – 10 lb Load Capacity – Standard – Carabiner Attachment – 11.3″ Height x 1″ Width x 48″ Length – Orange, Gray – Anodized Aluminum Alloy, Nylon, Polyester Elastic
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Lanyard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Strap Size | Standard |
| Adjustable | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polyester Elastic |
| Country Of Origin | Myanmar |
| Height | 11.3" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 10 lb |
| Brand Name | Squids |
| Durability | Shock Absorbing |
| Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 3100F(x) |
| Product Name | 3100F(x) Tool Lanyard Single Carabiner – 10lbs |
| Manufacturer Part Number | 19802 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Shock-absorbing Tool Lanyard with Carabiner and Loop contains a loop on one end and carabiner on the other to tether up to a 10 lb. tool safely. Lanyards are designed and tested to prevent falling objects. It also absorbs the energy transmitted through the tool lanyard to reduce the force on your body caused by a fallen tool. Design prevents the tool from pulling you down. Lanyards are made from durable, 1680D polyester and elastic-blended webbing with high-strength, three-ply nylon stitching to secure connecting ends for lasting durability. Material extends from 38" to 48". Single-length construction eliminates weak points. Lanyards meet ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. They are perfect for tool tethering in construction, telecommunications, oil and gas, utilities and other industries. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |











