Spring-Powered Premium Heavy-Duty Stapler, 65-Sheet Capacity, Black/Silver
Login to View Prices
Paperwork can be a hassle but stapling it shouldn’t be. With its Two-Finger stapling technology by Paper Pro, just the push of two fingers can staple sheets, jam-free. Designed to be lightweight, this heavy-duty stapler is more compact than standard high-capacity reduced effort staplers or heavy-duty staplers. The soft, non-slip grip on the handle provides comfort, and a rubberized grip on the base offers desktop protection. Ideal for the home, office or school, this heavy-duty stapler is the perfect tool to get the big jobs done. Agion® is a registered trademark of Sciessent®. For more information on Agion® Antimicrobial visit their website. This product does not protect users or others against bacteria, viruses, germs or disease organisms.Package Includes: (1) Starter Pack of Staples
Additional information
| Weight | 1.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.30 × 8.90 × 2.50 in |
| Sheet Capacity | 65 |
| Type of Staple Used | High-Capacity |
| Color(s) | Black/Silver |
| Disclaimer Statement | Agion® is a registered trademark of Sciessent®. For more information on Agion® Antimicrobial visit their website. This product does not protect users or others against bacteria, viruses, germs or disease organisms. |
| Staple Capacity | Half Strip (105 Staples) |
| Tacking | No |
| Throat Depth | 3.25" |
| Replacement Staples | PaperPro® 1962 |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Material(s) | Metal |
| Crown Size | 0.5" |
| Staple Loading | Top |
| Power Source(s) | Manual |
| Package Includes | (1) Starter Pack of Staples |
| Global Product Type | High Capacity Staplers |
| Color Family | Black |
| High Capacity Stapling | Yes |
| Leg Size | 0.38" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 842048012108 |
| MPN | 1210 |
| Brand | Bostitch® |















Reviews
There are no reviews yet.