Sicurix Proximity Badge Holder, Horizontal, 4w x 3h, Clear, 50/Pack
Login to View Prices
When you want to display your ID card with safety and style in mind, this sturdy plastic, credit card-sized badge holder fits the bill. It has die-cut holes through the front and back so that the card cannot be removed when clip is attached. Badge holder attaches easily to lanyards or retractable card reels for easy access. It’s even safe for children to use for school IDs.
Additional information
| Weight | 0.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 3.00 × 2.50 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Orientation | Horizontal |
| Global Product Type | Standard Card Holders |
| Name Badge Holder Width | 4" |
| Name Badge Holder Color(s) | Clear |
| Name Badge Holder Length | 3" |
| Name Badge Holder Material( | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 085288478109 |
| MPN | BAU47810 |
| Brand | SICURIX® |















Reviews
There are no reviews yet.