Designed to fit Fellowes® shredder bins. Convenient bags keep work areas clean. Includes easy-to-use dispenser box with extra-long wire ties. 100% recyclable.Package Includes: (50) Extra Long Wire Ties
Additional information
| Weight | 11.2800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.62 × 7.00 × 6.87 in |
| Capacity Range (Volume) | 50 gal |
| Height (Max) | 50" |
| Diameter | 42.5" |
| Depth | 42.5" |
| For Use With | Powershred® 2127 Series, 2326 Series, 2339 Series, 3140 Series, 3250 Series, 3850 Series, 4250 Series, 4850 Series, C-525C Series, HS-880 |
| Global Product Type | Shredder Bags |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Plies | 1 |
| Package Includes | (50) Extra Long Wire Ties |
| Width | 42" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043859598908 |
| MPN | 3604101 |
| Brand | Fellowes® |











Reviews
There are no reviews yet.