Compatible with any shredder, this oil lubricates the cutters to ensure best shredding performance. Swingline® oil is a synthetic blend that will not cause build-up on shredder parts. By reducing torque and allowing cutters to move freely, the oil helps to reduce the risk of paper jams. For high-level performance with a Swingline® SelfOil™ shredder, simply pour the oil into the shredder’s designated oil reservoir. To use with standard shredders, pour a few streaks of oil on a sheet of paper and run it through the shredder.
Additional information
| Weight | 1.0600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.75 × 2.75 × 2.75 in |
| Global Product Type | Bottle/Cartridge Shredder Lubricants |
| Product Packaging | Bottle |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Volume Capacity | 16 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 033816600492 |
| MPN | 1760049A |
| Brand | GBC® |










Reviews
There are no reviews yet.