Shax 6098 Pop-Up Tent Sidewalls – 10ft X 10ft 3m X 3m
Login to View Prices
Shax 6098 Pop-up Tent Sidewalls – 10ft x 10ft / 3m x 3m
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tent Screen Wall |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Shax |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6098 |
| Product Name | 6098 Pop-up Tent Sidewalls – 10ft x 10ft / 3m x 3m |
| Manufacturer Part Number | 12997 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use the 6098 Pop-Up Tent Sidewall – 10' x 10' on Shax 6000, 6010 and 6015 Tents for extra protection from the sun, wind and rain. 10' long panel attaches to all sides of Shax 6000 and 6010 but only the 10' side on the Shax 6015 Heavy-Duty Pop-Up Tent. This detachable side panel is made with heavy-duty, 300D polyester and polyurethane coating for UV treatment to protect you from the sun and prevent heat-related illnesses. Reinforced corners provide long-lasting durability to withstand tough conditions. Securely attach the hook-and-loop attachment to the tent wall. Easily remove hook-and-loop feature for a quick and easy packing experience. Panel is tested and approved to CPAI-84 standard for flame-resistance.</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
Shax 6098 Pop-Up Tent Sidewalls – 10ft X 10ft 3m X 3m
Login to View Prices
Shax 6098 Pop-up Tent Sidewalls – 10ft x 10ft / 3m x 3m
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Tent Screen Wall |
| Product Color | Lime |
| Product Material | Polyurethane |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Shax |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6098 |
| Product Name | 6098 Pop-up Tent Sidewalls – 10ft x 10ft / 3m x 3m |
| Manufacturer Part Number | 12998 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use the 6098 Pop-Up Tent Sidewall 10' x 10' on Shax 6000, 6010 and 6015 Tents for extra protection from the sun, wind and rain. 10' long panel attaches to all sides of Shax 6000 and 6010 but only the 10' side on the Shax 6015 Heavy-Duty Pop-Up Tent. This detachable side panel is made with heavy-duty, 300D polyester and polyurethane coating for UV treatment to protect you from the sun and prevent heat-related illnesses. Reinforced corners provide long-lasting durability to withstand tough conditions. Securely attach the hook-and-loop attachment to the tent wall. Easily remove hook-and-loop feature for a quick and easy packing experience. Fluorescent color increases visibility and safety while on the job or at events. Panel is tested and approved to CPAI-84 standard for flame-resistance.</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |







