Sharplet-2 Mechanical Pencil, 0.9 mm, HB (#2), Black Lead, Brown Barrel
Login to View Prices
Lightweight, classic look mechanical pencil. Ridged finger grips for added precision. Guaranteed to scan on standardized tests with HB lead.
Additional information
| Weight | 0.1870 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 2.50 × 0.75 in |
| Retractable | Yes |
| Mechanical Pencil Advance T | Top-Advance |
| Pencil Barrel Material | Plastic |
| Eraser (Yes/No) | Yes |
| Graphite Color(s) | Black |
| Numeric Graphite Scale | #2 |
| HB Graphite Scale | HB |
| Global Product Type | Mechanical Pencils |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Mechanical Pencil Sleeve Ty | Fixed Sleeve |
| Pencil Grip Type | Ribbed Plastic |
| Graphite Diameter | 0.9 mm |
| Refillable (Yes/No) | Yes |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Color Family | Black |
| Pencil Barrel Color(s) | Brown |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072512003770 |
| MPN | A129E |
| Brand | Pentel® |










Reviews
There are no reviews yet.