Sharp El-1901 12 Digit Paperless Printing Calculator
Login to View Prices
Sharp EL-1901 12 Digit Paperless Printing Calculator – Environmentally Friendly, 4-Key Memory – 5 Line(s) – 12 Digits – LCD – AC Supply/Power Adapter Powered – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Sharp Calculators |
|---|---|
| Product Type | Printing Calculator |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year Warranty</p> |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Display Lines | 5 |
| Operations/Functionality | <ul> <li>Add Mode Selector</li> <li>Item Count Mode Selector</li> <li>Grand Total/Rate Setting Mode Selector</li> </ul> |
| Number Of Display Digits | 12 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.3" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 9.4" |
| Brand Name | Sharp Calculators |
| Calculator Features | Double Zero |
| Manufacturer | Sharp Calculators |
| Product Name | EL-1901 12-Digit Paperless Printing Calculator |
| Print Speed | 2.5 lps |
| Manufacturer Part Number | EL1901 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Paperless printing calculator with a 12-digit display features a unique, powerful design that combines the power of a printing calculator with the functionality of a desktop calculator. Five-line, secondary LCD lets you scroll back and forth up to 300 lines to refer back to your previous calculations. Check and Correct function allows you to quickly modify and recalculate entries for fast, simple updates. Cost/sell/margin keys simplify profit margin calculations by allowing you to simply enter two variables to automatically show the third variable. Calculator also includes four-key memory, tax keys, change sign key, backspace key, rounding keys and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035845432.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC/DC Supply |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Digit Size: 12mm</li> <li>Print Type: Digital</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |











