Sharp El-1611v 12-Digit Mini Printing Calculator

Login to View Prices
Sharp EL-1611V 12-digit Mini Printing Calculator – Dual Color Print – Black/Red – 2 lps – 4-Key Memory, Lightweight, Dual Power, Compact, Cordless – 12 Digits – LCD – Battery/Power Adapter Powered – 4 – AA – 1.7″ x 3.9″ x 7.5″ – Off White – Rubber – Handheld – 1 Each
Additional information
| Brand | Sharp Electronics |
|---|---|
| Product Type | Printing Calculator |
| Battery Size Supported | AA |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Batteries | 4 |
| Operations/Functionality | <ul> <li>3-Digit Punctuation</li> <li>Decimal Setting F, 3, 2, 1, A</li> <li>Round Up/Down</li> </ul> |
| Calculator Functions | Percentage |
| Dual Color Print | Yes |
| Number Of Display Digits | 12 |
| Product Color | Off White |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.7" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 7.5" |
| Buttons & Keys | <ul> <li>Double Zero Key (00)</li> <li>Tax Key</li> <li>Percent Key</li> <li>Selectable Decimal</li> <li>Rounding Keys</li> </ul> |
| Brand Name | Sharp |
| Calculator Features | Cordless |
| Form Factor | Handheld |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Model | EL-1611V |
| Product Name | EL-1611V 12-digit Mini Printing Calculator |
| Print Color | Black/Red |
| Print Speed | 2 lps |
| Manufacturer Part Number | EL1611V |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Handheld Printing Calculator is perfect for the occasional user, especially in a small office or home office. Calculator has a 12-digit liquid crystal display (LCD) and prints two colors at approximately 2.1 lines per second. Four-key memory includes memory plus, memory minus and recall/clear memory keys. Functions include tax keys, floating/fixed decimal, adding mode, and double-zero key. Calculator operates on four AA batteries (included) and AC adapter (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery/Power Adapter |
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |





