Self-Stick Open End Catalog Envelope, #12 1/2, Square Flap, Self-Adhesive Closure, 9.5 x 12.5, Brown Kraft, 250/Box
Login to View Prices
Press and seal permanently to safeguard important documents. No moisture needed. Just fold down the flap, press and mail.
Additional information
| Weight | 11.0580 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 10.00 × 7.10 in |
| Global Product Type | Catalog Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Envelopes/Mailers Exterior | 9.5 x 12.5 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Security Tinted | No |
| Opening | Open End |
| Ship Class Code | M |
| Flap Type | Square |
| Envelopes/Mailers Closure | Self-Adhesive |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Trade Size | #12 1/2 |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Color Family | Brown |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547352915 |
| MPN | UNV35291 |
| Brand | Universal® |









Reviews
There are no reviews yet.