Self-Sealing Laminating Pouches, 9.5 mil, 3.88″ x 2.44″, Gloss Clear, 25/Pack
Login to View Prices
689 in stock
SKU:
MMMLS851G
Categories: Laminator & Laminator Supplies, Technology
Scotch Self Sealing Laminating Pouches provide instant, permanent document laminating without heat or hassle. Protects and adds professionalism to business cards. Great for other smaller-sized documents like membership cards, insurance cards, luggage tags and more. Easy to use…no special tools or equipment needed. Ultra clear to let important information show through. Ideal for marker-proof, tear-proof and spill-proof paper items that you want to last.
Additional information
| Weight | 0.1550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 3.40 × 0.50 in |
| For Use With | No Machine Required |
| Laminator Supply Format | Cold Lamination |
| Thickness/Gauge | 9.5 mil |
| Length | 2.44" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Size | 3.88" x 2.44" |
| Global Product Type | Cool Laminating Pouches & Pockets |
| Maximum Document Size | 3.5" x 2" |
| Suggested Applications | Business Card |
| Supply Format | Pouch |
| Finish | Gloss |
| Width | 3.88" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 021200593956 |
| MPN | LS851G |
| Brand | Scotch™ |
Be the first to review “Self-Sealing Laminating Pouches, 9.5 mil, 3.88″ x 2.44″, Gloss Clear, 25/Pack” Cancel reply




















Reviews
There are no reviews yet.