Security ID Badge Holders, Vertical, Pre-Punched for Chain/Clip, Clear, 2.63″ x 4.38″ Holder, 2.38″ x 3.75″ Insert, 50/Box
Login to View Prices
229 in stock
Keep your employee identification safe and secure with these Security ID Badge Holders. Clip and lanyard options as well as a compact, low-profile format allow you to choose how to wear your ID badge, so you can ensure your ID is always with you, no matter where you go. Fully transparent face keeps your credentials visible, eliminating the need to remove your ID when at security checkpoints. A slightly textured interior securely grips most common badges and cards snugly, and a notched, open-at-top design makes it easy to remove your badge when necessary. Lightweight but sturdy, flexible vinyl construction helps ensure lasting durability.
Additional information
| Weight | 0.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 4.00 × 3.00 in |
| Name Badge Label Width | 2.38" |
| Name Badge Label Length | 3.75" |
| Orientation | Vertical |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Standard Card Holders |
| Load Orientation | Vertical |
| Name Badge Holder Length | 4.38" |
| Name Badge Holder Color(s) | Clear |
| Name Badge Holder Material( | Vinyl |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Special Features | Pre-Punched for Chains & Clips—Chains and clips sold separately. |
| Name Badge Holder Width | 2.63" |
| UPC | 091141754198 |
| MPN | 75419 |
| Brand | Advantus |













Reviews
There are no reviews yet.