Secure Hydrochloric Acid Bowl Cleaner, Mint Scent, 32oz Bottle, 12/Carton
Login to View Prices
A fast acting 9% hydrochloric acid toilet bowl and urinal cleaner removes stains, hard water deposits, and organic matter with ease. Thickened formula clings to surfaces for prolonged contact time. Keeps bowls and urinals bright, clean and fresh smelling.
Additional information
| Weight | 29.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.50 × 11.00 × 10.25 in |
| Applicable Material | Metal |
| Scent | Mint |
| Application | Bowl Cleaner |
| Global Product Type | Bowl Cleaners |
| Chemical Compound | Hydrochloric Acid |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Dirt Types | Stains |
| Volume Capacity | 32 oz |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Footnote 1 | HCl—Hydrochloric acid |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 723783404512 |
| MPN | 1038801 |
| Brand | Misty® |










Reviews
There are no reviews yet.