Ideal for hot-desking, hoteling, home office and educational environments requiring a single monitor solution, Kensington’s SD2000P USB-C Single 4K Nano Dock with 60 W Power Delivery is Thunderbolt 3 compatible and provides users with a simple connection to a desktop setup. The SD2000P allows users to choose between HDMI or DP++ video ports to accommodate different monitor setups, connect to their favorite USB accessories using two USB 3.1 Gen1 ports, and use the USB-C 3.2 Gen1 connection to transfer up to 5 Gbps of data while powering their device.
Additional information
| Weight | 2.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.90 × 4.60 × 4.00 in |
| Height | 8.9" |
| Width | 4" |
| Ship Class Code | J |
| Connector/Port/Interface | USB-C |
| Batteries Included | No |
| For Use With | USB-C Devices |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Depth | 4.6" |
| Global Product Type | Computer Docking Stations |
| OEM/Compatible | OEM |
| Color(s) | Black |
| Batteries Required | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Operating System Compatibil | Windows® 7 and Later |
| UPC | 085896382607 |
| MPN | K38260NA |
| Brand | Kensington® |


















Reviews
There are no reviews yet.