Scott Essential Universal High-Capacity Hard Roll Towels with Absorbency Pockets
Login to View Prices
Scott Essential Universal High-Capacity Hard Roll Towels with Absorbency Pockets – 1 Ply – 8″ x 1000 ft – 7.87″ Roll Diameter – White – Paper – Chlorine-free, Soft, Absorbent, Nonperforated, Fragrance-free – For Washroom – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmental Certification | FSC |
| Full Size | 8" x 1000 ft |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Scott |
| Features | Fragrance-free |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Essential Universal High-Capacity Hard Roll Towels with Absorbency Pockets |
| Product Line | Essential |
| Application/Usage | Washroom |
| Manufacturer Part Number | 1000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Hard Roll Paper Towels with fast-drying Absorbency Pockets provide efficient, reliable hand-drying for your washroom or breakroom. High-capacity rolls have a 1.5" core and are compatible with most universal roll paper towel dispensers and a variety of Kimberly-Clark Professional dispensers (none included). Paper towels are designed to reduce maintenance time, runouts and complaints. Absorbent, recycled paper towels are perfect for efficient, general-purpose cleaning and drying so your employees and guests will use less and waste less. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021448474.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 7.87" |
| Weight (Approximate) | 49.53 lb |
Scott Essential Universal High-Capacity Hard Roll Towels with Absorbency Pockets
Login to View Prices
Scott Essential Universal High-Capacity Hard Roll Towels with Absorbency Pockets – 1 Ply – 8″ x 1000 ft – 7.87″ Roll Diameter – White – Paper – Chlorine-free, Soft, Absorbent, Nonperforated, Fragrance-free – For Washroom – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmental Certification | FSC |
| Full Size | 8" x 1000 ft |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Scott |
| Features | Fragrance-free |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Essential Universal High-Capacity Hard Roll Towels with Absorbency Pockets |
| Product Line | Essential |
| Application/Usage | Washroom |
| Manufacturer Part Number | 1000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Scott Hard Roll Paper Towels with fast-drying Absorbency Pockets provide efficient, reliable hand-drying for your washroom or breakroom. High-capacity rolls have a 1.5" core and are compatible with most universal roll paper towel dispensers and a variety of Kimberly-Clark Professional dispensers (none included). Paper towels are designed to reduce maintenance time, runouts and complaints. Absorbent, recycled paper towels are perfect for efficient, general-purpose cleaning and drying so your employees and guests will use less and waste less. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021448474.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 7.87" |
| Weight (Approximate) | 49.53 lb |












