Scott Essential JRT Tissue Paper – 2 Ply – 3.55″ x 2000 ft – White – Absorbent, Nonperforated, Unscented – For Toilet – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Tissue |
| Environmental Certification | FSC |
| Full Size | 3.55" x 2000 ft |
| Compatible Dispenser | <p>Scott Essential Jumbo Roll Toilet Paper Dispenser (09551)</p> |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 3.25" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Scott |
| Features | Unscented |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Essential JRT Tissue Paper |
| Application/Usage | Toilet |
| Manufacturer Part Number | 7827 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scott Two-ply JRT Jumbo Roll Tissue is the reliable and practical choice. One roll of this high-capacity tissue equals nearly 10 standard rolls. This system is ideal for those high-traffic areas by helping reduce runouts and refills. Tissue meets EPA Standards for minimum post-consumer waste content. Roll of tissue is compatible with K-C Professional Cored JRT Combo Unit Bathroom Tissue Dispensers.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
Scott Essential JRT Tissue Paper – 2 Ply – 3.55″ x 2000 ft – White – Absorbent, Nonperforated, Unscented – For Toilet – 6 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Tissue |
| Environmental Certification | FSC |
| Full Size | 3.55" x 2000 ft |
| Compatible Dispenser | <p>Scott Essential Jumbo Roll Toilet Paper Dispenser (09551)</p> |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 3.25" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Scott |
| Features | Unscented |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Essential JRT Tissue Paper |
| Application/Usage | Toilet |
| Manufacturer Part Number | 7827 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scott Two-ply JRT Jumbo Roll Tissue is the reliable and practical choice. One roll of this high-capacity tissue equals nearly 10 standard rolls. This system is ideal for those high-traffic areas by helping reduce runouts and refills. Tissue meets EPA Standards for minimum post-consumer waste content. Roll of tissue is compatible with K-C Professional Cored JRT Combo Unit Bathroom Tissue Dispensers.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |









