Scotch Wall Mounting Tab – 0.75″ Length x 0.50″ Width – Synthetic – 125 mil – Open-cell Foam Backing – 1 / Pack
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Mounting Tape |
| Backing Thickness | 125 mil |
| Backing Material | Open-cell Foam |
| Product Material | Synthetic |
| Country Of Origin | United States |
| Height | 7.20" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Scotch |
| Features | Double-sided |
| Length | 1.1" |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Wall Mounting Tab |
| Application/Usage | Mounting Document |
| Manufacturer Part Number | 7225 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scotch Mounting Tabs are pre-cut foam rectangles with removable adhesive for mounting and securing objects indoors to walls, office cabinets, refrigerators, windows and more. Use these double-sided, removable tabs to mount photos, posters, artwork and other lightweight items. You can apply them to wood, tile, painted walls, glass and most other wall surfaces that are clean, dry and smooth. Tabs also adhere to painted cinder block, varnished wood and blackboards. To support up to 1/4 lb., use six tabs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Tape Length | 0.75" |
| Tape Width | 0.50" |
| Additional Information | <ul><li>Strip Size: 2 1/4" Wide x 6" Long</li><li>Tabs Per Strip: 24</li></ul> |











