Scotch Permanent Double-Sided Tape – 1/2″W – 25 yd Length x 0.50″ Width – 1″ Core – Dispenser Included – Desktop Dispenser – 6 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Double-sided Tape |
| Dispenser Included | Yes |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Desktop |
| Brand Name | Scotch |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Permanent Double-Sided Tape – 1/2"W |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 6656PKC40 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Double-sided tape is coated with permanent adhesive on both sides of the tape, making it the perfect no-mess alternative to glue for light-duty attaching and mounting tasks. The tape pulls off the roll smoothly and cuts easily without the hassle of a liner. Long-aging tape won't dry out or yellow. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028683771.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Tape Length | 25 yd |
| Tape Width | 0.50" |
Scotch Permanent Double-Sided Tape – 1/2″W – 25 yd Length x 0.50″ Width – 1″ Core – Permanent Adhesive Backing – 1 / Roll – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Double-sided Tape |
| Backing Material | Permanent Adhesive |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | 665 |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Long Lasting |
| Features | Glossy |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Permanent Double-Sided Tape – 1/2"W |
| Application/Usage | Attaching |
| Manufacturer Part Number | 66512900 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Double-sided tape is coated with permanent adhesive on both sides of the tape, making it the perfect no-mess alternative to glue for light-duty attaching and mounting tasks. The tape pulls off the roll smoothly and cuts easily without the hassle of a liner. Long-aging tape won't dry out or yellow. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1010128481.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Tape Length | 25 yd |
| Tape Width | 0.50" |
Scotch Permanent Double-Sided Tape – 1/2″W – 36 yd Length x 0.50″ Width – 3″ Core – 1 / Roll – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Double-sided Tape |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | 665 |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Long Lasting |
| Features | Glossy |
| Manufacturer | 3M |
| Product Model | 665 |
| Product Name | Permanent Double-Sided Tape – 1/2"W |
| Application/Usage | Mounting |
| Manufacturer Part Number | 665121296 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Double-sided tape is coated with permanent adhesive on both sides of the tape, making it the perfect no-mess alternative to glue for light-duty attaching and mounting tasks. The tape pulls off the roll smoothly and cuts easily without the hassle of a liner. Long-aging tape won't dry out or yellow. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1010128475.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Tape Length | 36 yd |
| Tape Width | 0.50" |
Scotch Permanent Double-Sided Tape – 1/2″W – 25 yd Length x 0.50″ Width – 1″ Core – Acrylate – 3 mil – Permanent Adhesive Backing – 2 / Pack – Clear
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Double-sided Tape |
| Backing Thickness | 3 mil |
| Backing Material | Permanent Adhesive |
| Dispenser Included | No |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylate |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Series | 665 |
| Brand Name | Scotch |
| Durability | Long Lasting |
| Features | Glossy |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Permanent Double-Sided Tape – 1/2"W |
| Application/Usage | Mounting |
| Manufacturer Part Number | 6652PK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Double-sided tape is coated with permanent adhesive on both sides of the tape, making it the perfect no-mess alternative to glue for light-duty attaching and mounting tasks. The tape pulls off the roll smoothly and cuts easily without the hassle of a liner. Long-aging tape won't dry out or yellow. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011707228.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Tape Length | 25 yd |
| Tape Width | 0.50" |



















