Scotch 35 Vinyl Electrical Color Coding Tape, 3″ Core, 0.75″ x 66 ft, White
Login to View Prices
Designed for use in pase identification, color coding of motor leads and piping systems, and for marking safety areas. Has excellent electrical insulating properties, wraps smoothly, conforms well and holds over a wide range of temperatures. Polyvinyl chloride (PVC) backing. Pressure sensitive rubber based adhesive. Inhibits corrosion of electrical conductors.
Additional information
| Weight | 0.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.70 × 3.60 × 1.50 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Backing Material | Vinyl |
| Thickness | 7 mil |
| Dispenser Included | No |
| Length | 66 ft |
| Size | 0.75" x 66 ft |
| Global Product Type | Electrical Tape |
| Tensile Strength | 18 lb/in |
| Width | 0.75" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| UPC | 638060079911 |
| MPN | 500-10828 |
| Brand | 3M™ |














Reviews
There are no reviews yet.