SC Johnson Sunscreen Dispenser – 1.06 quart Capacity – Durable, Locking Mechanism – White – 1Each
Additional information
| Brand | S. C. Johnson & Son, Inc |
|---|---|
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
| Volume Capacity | 1.06 quart |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.2" |
| Width | 5.2" |
| Brand Name | SC Johnson |
| Features | Locking Mechanism |
| Length | 4.6" |
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Product Name | Sunscreen Dispenser |
| Application/Usage | Commercial |
| Manufacturer Part Number | SUN1LDS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Sunscreen Dispenser is for use in the industrial, commercial and healthcare markets when workers or end users will be outside for extended periods of times. Large, easy-push button offers a simple way to dispense a controlled dose that's appropriate for the application required. Easy-to-use design allows you to quickly replace empty cartridges in seconds. Durable components withstand frequent use and provide assurance of quality and long-term cost-efficiency. Dispenser push button is exclusively protected by BioCote, a silver-based antimicrobial agent that is incorporated into the plastic components at the time of manufacture and inhibits the growth of a broad spectrum of bacteria and molds. BioCote will not wear out or rub off and is effective for the lifetime of the dispenser. Unique locking mechanism helps prevent unauthorized access, pilferage and product contamination. Sight glass indicates the level of product in the cartridge to prevent unexpected runout. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |











