SC Johnson Hand Hygiene Touch-free Dispenser Stand – Automatic – Touch-free, Sturdy, Durable, Wear Resistant, Tear Resistant – Silver – 1Each
Additional information
| Brand | S. C. Johnson & Son, Inc |
|---|---|
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 19.3" |
| Brand Name | SC Johnson |
| Features | Tear Resistant |
| Length | 28" |
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Product Name | Hand Hygiene Touch-free Dispenser Stand |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | TFDISPSTAND |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dispenser stand features a touch-free design that dispenses automatically when hands are placed below the sensor to encourage use where a higher level of hand hygiene is required. Easy-to-assemble design contains only three main parts for hassle-free setup. Sturdy metal construction with a durable coating protects against wear-and-tear. Low-profile base maximizes stability to prevent tipping or wobbling. Metal catch tray prevents hand sanitizer from splashing onto the floor to keep surrounding areas clean. Optional signage allows you to easily customize the header with your message or logos.</p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 1 Each |
SC Johnson Hand Hygiene Touch-free Dispenser Stand – Automatic – Touch-free, Sturdy, Durable, Wear Resistant, Tear Resistant – Silver – 1Each
Additional information
| Brand | S. C. Johnson & Son, Inc |
|---|---|
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 19.3" |
| Brand Name | SC Johnson |
| Features | Tear Resistant |
| Length | 28" |
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Product Name | Hand Hygiene Touch-free Dispenser Stand |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | TFDISPSTAND |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dispenser stand features a touch-free design that dispenses automatically when hands are placed below the sensor to encourage use where a higher level of hand hygiene is required. Easy-to-assemble design contains only three main parts for hassle-free setup. Sturdy metal construction with a durable coating protects against wear-and-tear. Low-profile base maximizes stability to prevent tipping or wobbling. Metal catch tray prevents hand sanitizer from splashing onto the floor to keep surrounding areas clean. Optional signage allows you to easily customize the header with your message or logos.</p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 1 Each |











