Rubbermaid Commercial LumeCell AutoFoam Dispensers – Automatic – 1.16 quart Capacity – Touch-free – Black, Chrome – 10 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Environmental Certification | LEED |
| Volume Capacity | 1.16 quart |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Width | 5.5" |
| Certifications & Standards | <ul> <li>ADA</li> <li>California Proposition 65</li> </ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Touch-free |
| Length | 5.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | LumeCell AutoFoam Dispensers |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | 1980826CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>AutoFoam Dispenser offers versatile use and a cost-effective power source. It dispenses Rubbermaid Commercial automatic foam soap or automatic hand sanitizer refills. Touch-free dispenser is completely self-powered by any indoor light source, eliminating the need for alkaline batteries. LumeCel's rechargeable energy cell and solar panels are 100 percent recyclable for a positive environmental impact. Battery-free dispenser is easy to use. It's also virtually maintenance-free, reducing the potential of workplace mishaps or accidents. LumeCel's rechargeable energy cell and solar panels are 100 percent recyclable for a positive environmental impact.</p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Power Source | Solar |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 33.60 lb |
Rubbermaid Commercial LumeCell AutoFoam Dispensers – Automatic – 1.16 quart Capacity – Touch-free – Black, Chrome – 10 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Environmental Certification | LEED |
| Volume Capacity | 1.16 quart |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Width | 5.5" |
| Certifications & Standards | <ul> <li>ADA</li> <li>California Proposition 65</li> </ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Touch-free |
| Length | 5.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | LumeCell AutoFoam Dispensers |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | 1980826CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>AutoFoam Dispenser offers versatile use and a cost-effective power source. It dispenses Rubbermaid Commercial automatic foam soap or automatic hand sanitizer refills. Touch-free dispenser is completely self-powered by any indoor light source, eliminating the need for alkaline batteries. LumeCel's rechargeable energy cell and solar panels are 100 percent recyclable for a positive environmental impact. Battery-free dispenser is easy to use. It's also virtually maintenance-free, reducing the potential of workplace mishaps or accidents. LumeCel's rechargeable energy cell and solar panels are 100 percent recyclable for a positive environmental impact.</p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Power Source | Solar |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 33.60 lb |
Rubbermaid Commercial LumeCell AutoFoam Dispensers – Automatic – 1.16 quart Capacity – Touch-free – Black, Chrome – 10 / Carton
Additional information
| Brand | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited</p> |
| Environmental Certification | LEED |
| Volume Capacity | 1.16 quart |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Width | 5.5" |
| Certifications & Standards | <ul> <li>ADA</li> <li>California Proposition 65</li> </ul> |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Features | Touch-free |
| Length | 5.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Product Name | LumeCell AutoFoam Dispensers |
| Application/Usage | Handwash |
| Manufacturer Part Number | 1980826CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>AutoFoam Dispenser offers versatile use and a cost-effective power source. It dispenses Rubbermaid Commercial automatic foam soap or automatic hand sanitizer refills. Touch-free dispenser is completely self-powered by any indoor light source, eliminating the need for alkaline batteries. LumeCel's rechargeable energy cell and solar panels are 100 percent recyclable for a positive environmental impact. Battery-free dispenser is easy to use. It's also virtually maintenance-free, reducing the potential of workplace mishaps or accidents. LumeCel's rechargeable energy cell and solar panels are 100 percent recyclable for a positive environmental impact.</p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Power Source | Solar |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 33.60 lb |






