Savaday Molded Fiber Food Trays, 14 x 18, White, Paper, 100/Carton
Login to View Prices
537 in stock
SKU:
HUH20804CT
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Enhance the visual presentation of your menu items. Dependable molded fiber products provide extra-strength absorbency. Perfect for fried, baked or broiled foods.
Additional information
| Weight | 25.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.50 × 18.00 × 14.63 in |
| Depth | 18" |
| Material Type | Paper |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 14" |
| Material(s) | Molded Fiber |
| Global Product Type | Food Trays |
| Compliance Standards | Cedar Grove Composting Approved |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 100% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Food Container Type | Tray |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 037700208047 |
| MPN | 20804 |
| Brand | Chinet® |
Be the first to review “Savaday Molded Fiber Food Trays, 14 x 18, White, Paper, 100/Carton” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.